Opis zadania
Bezdomność zaczyna się w domu. Szacuje się, że 80% zwierząt trafiających do schronisk urodziło się w domach. Statystycznie co trzecie zwierzę w polskim schronisku umiera, a odpowiedzialność za ich odłowienie, utrzymanie oraz opiekę spoczywa na władzach miasta. Z roku na rok sytuacja bezdomnych zwierząt w Polsce pogarsza się. W 2006 roku wyłapano 75 000 bezdomnych zwierząt, natomiast w 2015 roku liczba ta wzrosła do 86 000. Obecnie w polskich schroniskach na swoją szansę czeka około 100 000 zwierząt, a kolejne 50 000 przebywa w fundacjach, hotelach dla zwierząt i domach tymczasowych.
W mieście Oleśnica zauważalna jest poprawa sytuacji bezdomnych zwierząt dzięki działaniom programu. Przykładem na potwierdzenie skuteczności takich działań jest m.in. gmina Myszków. Wdrożony tam program kastracji i czipowania zwierząt właścicielskich przyniósł, w ciągu zaledwie trzech lat, znaczący spadek liczby bezdomnych zwierząt. Profilaktyczne działania, takie jak sterylizacja, przyczyniły się do zmniejszenia bezdomności o 50%. To nie tylko czysta oszczędność, ale także dobrze funkcjonujący system ochrony zwierząt.
Oszczędność publicznych środków – do schronisk trafia mniej zwierząt, co przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom miasta. Pieniądze, które wcześniej były przeznaczane na przyjęcie i utrzymanie zwierząt w schroniskach, można teraz skierować na inne, bardziej pożądane przez mieszkańców cele.
Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych to jedyna skuteczna metoda walki z bezdomnością. Od czterech lat prowadzimy w Oleśnicy program kastracji zwierząt bezdomnych, który cieszy się dużą popularnością. Zaledwie chwilę po ogłoszeniu startu projektu, wszystkie dostępne dofinansowania są rozdysponowane. Poprawa jest widoczna również w liczbie odłowionych psów, która z roku na rok maleje dzięki dobrej edukacji i systematycznej sterylizacji w naszym mieście.
Niemniej jednak, problem bezdomnych kotów wciąż pozostaje nierozwiązany, głównie ze względu na zbyt małą liczbę przeprowadzanych sterylizacji.
Status zadania
Zweryfikowany pozytywnie