Opis zadania
Co piąte dziecko w Polsce ma zaburzenia psychiczne. I będzie jeszcze gorzej - obserwując obecny trend rozwojowy oraz uwarunkowania współczesne w tym głównie dostępność mediów społecznościowych i możliwości komunikacji.
Prezentujemy projekt wspierający osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Często ten kryzys jest niezauważany lub ignorowany przez otoczenie, co powoduje narastanie problemu do jego publicznej eskalacji włącznie. Można uniknąć sytuacji najtrudniejszych poprzez odpowiednie zareagowanie we wczesnej fazie powstawania kryzysu.
Poczucie strachu, samotności, lęku oraz kilkukrotnie zwiększone zapotrzebowanie na pomoc - uwidocznione zwłaszcza w okresie po pandemicznym.
Coraz częściej wśród dzieci możemy zauważyć ogromne problemy dotyczące ich zdrowia psychicznego, a niestety dostęp do specjalistów jest utrudniony. Obecnie w Polsce brakuje nie tylko wykwalifikowanego personelu, ale i miejsc, w których mali pacjenci mogliby otrzymać niezbędną im pomoc. Zwłaszcza w sytuacjach nagłych, niespodziewanych.
Rozpoczynając nasz projekt chcemy zarówno reagować na występujące już problemy u dzieci i młodzieży, ale też równocześnie wśród najmłodszych kształtować postawy otwartości na pomoc psychologiczną a wśród opiekunów prawnych wypracować świadomość, iż pomoc dla ich podopiecznych nie jest porażką czy wstydem, a jedynie formą odpowiedniego zadziałania i wczesnego zareagowania.
Nasze działania kierowane są do dzieci i młodzieży mieszkającej w Oleśnicy w wieku 6-19 lat, a także ich rodziców oraz opiekunów prawnych.
Chcemy dotrzeć do potrzebujących poprzez media społecznościowe, informacje prasowe ale także poprzez pogadanki przeprowadzane w szkołach i świetlicach.
Projekt obejmuje 10 miesięcy i składa się z trzech części: (1) dyżury psychologa, (2) warsztaty z komunikacji dla rodziców oraz (3) alarmowy telefon zaufania.
Konsultacje i warsztaty zostaną przeprowadzone w Oleśnicy w specjalnie przystosowanym na ten cel lokalu.
2 razy w tygodniu po 4 godziny dyżur będą pełnili psycholodzy, psychoterapeuci i pedagodzy, gdzie po wcześniejszym zarejestrowaniu się, potrzebujący będzie miał możliwość skorzystania z godzinnej konsultacji.
Z kolei 2 razy w tygodniu po 2 godziny trwać będą warsztaty dla rodziców.
Dodatkowo chcemy uruchomić alarmowy telefon, pod który w sytuacji kryzysu emocjonalnego będzie mogła zadzwonić osoba w potrzebie.
Działania mają na celu wsparcie psychologiczne dzieci, młodzieży i ich rodzin, które doświadczają kryzysu psychicznego. Udział umożliwi uczestnikom m.in. rozwój umiejętności komunikacyjnych, społecznych, radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami życiowymi. Ponadto rodzice będą mogli podnieść swoje kompetencje wychowawcze i dowiedzieć się, jak wspierać swoje dziecko w kryzysie. A przede wszystkim zauważać ten kryzys i odpowiednio szybko na niego zareagować.
Projekt obejmuje m.in. indywidualne i grupowe spotkania z psychologami i psychoterapeutami, w ramach których udzielona zostanie doraźna pomoc, mająca na celu zmniejszenie napięcia osoby potrzebującej i wsparcie w poszukiwaniu docelowej pomocy. Chcemy także, aby osoba potrzebująca, zwłaszcza w sytuacji krytycznej, mogła skontaktować się bezpośrednio zgłaszając potrzebę wsparcia. Wiemy, że często opiekunowie prawni są w tym zakresie znacząco pomijani i ignorowani przez dzieci i młodzież. Każdorazowo chcemy jednak by problem rozwiązywany był w jak najbardziej łagodny sposób umożliwiający rozwiązanie sytuacji kryzysowej bez konsekwencji zdrowotnych.