Opis zadania
Kategoria tematyczna projektu:
- przestrzeń publiczna
- sport, zdrowie i relaks
- zieleń miejska
- integracja społeczności lokalnej
Potencjalni odbiorcy projektu:
- dzieci
- młodzież
- dorośli
Głównym założeniem projektu pt. ZAGRAJMY W BADMINTONA Z KOPERNIKIEM! jest budowa boiska do badmintona w Parku Kopernika wraz z urządzeniem terenu i wyposażeniem w infrastrukturę towarzyszącą (np. ławki, oświetlenie, kosze na śmieci, itp.). Realizacja przedsięwzięcia uzupełni istniejącą infrastrukturę rekreacyjną i umożliwi różnorodną aktywność ruchową dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców naszego miasta.
Budowa i wyposażenie boiska umożliwi aktywny wypoczynek, relaks i wytchnienie na świeżym powietrzu. Stworzenie ciekawej i bezpiecznej przestrzeni do uprawiania sporu zapewni warunki do rozwoju sprawności fizycznej mieszkańców O-cy w każdym wieku. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu gwarantuje lepsze dotlenienie organizmu, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Projektowane boisko może stać się miejscem rodzinnych spotkań, kreując właściwy sposób spędzania wolnego czasu przez wszystkich członków rodziny. Badminton jest grą ogólnodostępną, gdyż na poziomie rekreacyjnym nie wymaga szczególnych umiejętności ruchowych, jak również nie wymaga dużych nakładów finansowych związanych z zakupem niezbędnego sprzętu sportowego.
Budowa boiska w tym łatwo dostępnym dla mieszkańców miejscu (parku miejskim) zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu dla całej społeczności lokalnej. Proponowana budowa boiska do badmintona byłaby dużym uatrakcyjnieniem oferty sportowej dla mieszkańców w różnym wieku bez względu na poziom sprawności fizycznej. Utworzenie tego miejsca to szansa na zdrowe i radosne życie. Dodatkowym atutem projektu jest to, że nowe boisko będzie dostępne dla wszystkich chętnych mieszkańców. Budowa boiska do badmintona to także poszerzenie oferty sportowo-rekreacyjnej o już istniejące obiekty sportowe, jak również podniesienie jakości przestrzeni rekreacyjnej i sportowej tej części Oleśnicy.
Dlaczego boisko do badmintona?:
1. Boisko znajdujące się obok istniejącej infrastruktury parkowej nie będzie usytułowane przypadkowo! Będzie zachęcało do ćwiczeń dzieci i młodzież, jak również dorosłych.
2. Trzeba wiedzieć, że nawet niewielki wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na lepszy stan zdrowia i poprawę układu krążenia.
3. Grając w badmintona można wzmocnić kondycję fizyczną i odporność oraz poprawić koordynację ruchową.
4. Liczne badania dowodzą, że ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści, niż wewnątrz zamkniętego pomieszczenia. Lepiej dotleniony organizm jest bardziej wytrzymały i szybciej redukuje tkankę tłuszczową.
5. Trening na dworze redukuje stres. Wpływa na to obecność koloru zielonego, który uspokaja i łagodzi nerwy.
6. Aktywnie spędzony czas na boisku może mieć formę rehabilitacji.
7. Boisko będzie darmowe i dostępne dla każdego.
Uproszczony zakres robót:
- prace ziemne;
- przygotowanie i utwardzenie terenu pod boisko do badmintona (kruszywa);
- dostawa i montaż nawierzchni na warstwie stabilizującej (powierzchnia poliuretanowa);
- montaż wyposażenia boiska (słupki, siatka, itp.) wraz z malowaniem linii;
- montaż elementów małej architektury (np. ławki, kosz do selektywnej zbiórki odpadów, lampy, itp.).
Zaproponowany projekt nie powinien wymagać dużych nakładów na konserwację oraz sezonowe naprawy – elementy powinny być odporne na zniszczenia i niekorzystne warunki atmosferyczne.