Opis zadania
W ramach zadania zakłada się zakup sprzętu i wyposażenia służącego do realizacji wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miejskiej Oleśnicy. Przewiduje się zakup:
- oświetlenia scenicznego (szacunkowy koszt: 20.000 zł);
- trybun przenośnych (szacunkowy koszt: 110.000 zł);
- sceny plenerowej (szacunkowy koszt: 10.000);
- dwóch namiotów typu "gwiazda" (szacunkowy koszt: 3.000 zł);
- leżaków - ok. 20 sztuk (szacunkowy koszt: ok. 2.000 zł).
Realizacja projektu zakłada:
1) rozwój i wzbogacenie oferty kulturalnej miasta - dzięki stałemu posiadaniu przez miasto sprzętu i wyposażenia służącego do realizacji wydarzeń plenerowych istnieje większa możliwość organizacji szerokiej gamy wydarzeń plenerowych przez różne podmioty działające w Oleśnicy bez każdorazowego ponoszenia kosztów wskazanego sprzętu i wyposażenia.
2) ułatwienie odbioru wydarzeń kulturalnych oraz wzrost komfortu uczestników eventów - scena plenerowa oraz profesjonalne oświetlenie wpłyną na lepszą widoczność artystów czy konferansjerów. Trybuny oraz leżaki pozwolą na wygodne uczestnictwo w wydarzeniu większej liczby osób. Dzięki namiotom Uczestnicy będą mogli ochronić się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Działania, które będą mogły być podjęte przy realizacji projektu to m.in. plenerowe:
- przedstawienia i spektakle
- koncerty
- pokazy filmowe
- warsztaty i spotkania
Wnioskodawca zamierza wykorzystać zakupiony sprzęt i wyposażenie na potrzeby realizacji występów ulicznych a także organizacji strefy warsztatowej podczas Festiwalu OFCA. Festiwal OFCA odbywa się w Oleśnicy nieprzerwanie od roku 2014 z wyjątkiem pandemicznego roku 2020. Pierwsza edycja była zorganizowana przez nieformalną grupę skupioną wokół obecnego Prezesa Fundacji. Powołanie Fundacji OFCA w roku 2015 pozwoliło na dalszy rozwój organizacji i Festiwalu. Dzięki doświadczonemu zespołowi Festiwal OFCA jest obecnie jednym z najmocniejszych merytorycznie i artystycznie wydarzeń na nowocyrkowej mapie Polski. Udział w Festiwalu zapewnia ciekawą formę spędzenia wolnego czasu, dostęp do kultury oraz kontakt z różnymi grupami wiekowymi przez co jest działaniem o charakterze międzypokoleniowym i integrującym osoby w różnym wieku i z różnych grup społecznych. W Festiwalu uczestniczą całe rodziny – przedstawienia uliczne są dostosowane do potrzeb i możliwości odbiorców, nie ma ograniczeń ze względu na wiek uczestników.
W ramach Festiwalu OFCA organizowane są także bezpłatne warsztaty (głównie dla rodzin z dziećmi). Odbywają się na terenach zielonych wokół stawów miejskich w sobotę i niedzielę w godzinach porannych. W 2023 roku były to, m.in.: akrobatyka powietrzna, warsztaty cyrkowe, gry i zabawy ruchowe oraz edukacyjne, kręgle, tarcza strzelecka, strefa baniek mydlanych, warsztaty plastyczne, przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy z wykwalifikowanymi ratownikami, warsztaty roślinno-edukacyjne, Hula Hop oraz jogi, animacje oraz zabawy dla najmłodszych.
Festiwal wspiera budowanie społeczności lokalnej dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców w organizację, a prężnie działający wolontariat podczas wydarzenia jest tego najlepszym dowodem. Organizatorzy chcą zapewnić mieszkańcom Oleśnicy nie tylko najwyższy poziom artystyczny przedstawień, ale również wysoki komfort podczas uczestnictwa w spektaklach - w tym ich dobrą widoczność. Ponadto, planowane jest zrealizowanie strefy relaksu dla uczestników Festiwalu, w której będą mogli odpocząć oraz porozmawiać pomiędzy występami, warsztatami i innego rodzaju aktywnościami.
Status zadania
Zweryfikowany pozytywnie