Lokalizacja
Miasto Oleśnica
Opis zadania
Zadanie będzie polegało na sterylizacji zwierząt właścicielskich oraz programie edukacyjnym na temat sterylizacji zwierząt i sposobów zapobiegania bezdomności w mieście. Jego głównym założeniem będzie:
- ograniczenie niekontrolowanego rozrodu psów oraz kotów oraz ogólny nadzór nad ilością zwierząt na terenie naszego miasta;
- monitorowanie sytuacji przez miasto, zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt;
- zapobieganie wielu chorobom zwierząt (np. nowotworom, ropomaciczu);
- oszczędności w budżecie miasta związane z wydatkowaniem na bezdomność zwierząt;
- edukacja społeczeństwa w zakresie sterylizacji zwierząt;
- zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Oleśnica.
Działania edukacyjne będą polegać na przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych wśród społeczności miasta Oleśnicy na temat sterylizacji: wpływu na bezdomność, plusów i minusów sterylizacji, a także samego przedstawienia tego zagadnienia ponieważ jest ono nadal często niezrozumiałe dla części społeczeństwa.
Na zabieg sterylizacji składałoby się: sam zabieg sterylizacji oraz leczenie po zabiegu.
Bezdomność rodzi się w domu. Szacunkowo 80% zwierząt, które trafiają do schronisk rodzi się w domach. Statystycznie w polskim schronisku umiera co trzecie zwierzę, których odłowienie, utrzymanie oraz opieka spoczywa nad włodarzami miasta. Z roku na rok sytuacja bezdomnych zwierząt w Polsce wygląda coraz gorzej. W roku 2006 wyłapano 75 000 bezdomnych zwierząt, natomiast w roku 2015 aż 86 000. W polskich schroniskach czeka na swoją szansę około 100 000 zwierząt, kolejne 50 000 czeka w fundacjach, hotelikach i domach tymczasowych. W mieście Oleśnica zauważa się poprawę bezdomności wskutek działania programu. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych argumentów jest m.in. gmina Myszków. Wdrożony program kastracji i czipowania zwierząt właścicielskich, w ciągu zaledwie 3 lat zaowocował spadkiem profilaktycznych jakim jest sterylizacja. Liczby bezdomnych zwierząt spadają o 50 procent.
Uzasadnienie realizacji zadania
To czysta oszczędność, przy jednocześnie dobrze funkcjonującym systemie ochrony zwierząt.
Oszczędność publicznych środków- do schronisk będzie trafiać mniej zwierząt na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta, ponieważ pieniądze przeznaczone na przyjęcie
i utrzymanie zwierząt w schroniskach będzie można przeznaczyć na inne, bardziej pożądane przez mieszkańców cele.
Sterylizacje i kastracje zwierząt domowych to jedyna skuteczna metoda walki z bezdomnością.
Status zadania
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Projekt zweryfikowany pozytywnie pod względem merytorycznym w dniu 7 września 2022 r.